1111111

Co je Grid?

Grid strategie (někdy taky nazývané jako Mřížka) jsou, když to řeknu velmi jednoduše, strategie, co otvírají mnoho malých pozic. Tyto pozice mouhou být od sebe vzdáleny třeba jen po 10 pips a většinou jdou do ztráty (např: trh jde dolu a Vy nakupujete – Long). Ještě jinak řečeno. Trh jde proti vám a vy přikupujete pozice a každou další navýšíte (Martingale). Máte tak otevřeno například 20 nákupních pozic (long/Buy) při pádu 200 pips s odstupem pozic 10 pips.

Osobně nejsem zastánce Grid strategií, ale ukážeme si jeden příklad Grid AOS, co jsem našel na netu. Je založen na Grid (mřížka) a navyšování pozice. AOS využívá vestavěný indikátor Momentum, který je ve vaší platformě MT4 zabudovaný.

Test č.1: Kapitál 10 000 USD / Základní pozice 0.02 / Riskujete až 100% účtu / Test od Ledna 2015

- Křívka jde krásně nahoru, ale problém je DD, který je 65% a za rok je zhodnocení cca 60%, ovšem vždy riskujete 100% účtu a často máte delší dobu otevřené ztrátové pozice, které byly až zmíněných 65% z účtu.

grid_100_od_2015

Nyní se podívejte na stejný graf, ale na zobrazený rámeček, který ukazuje, že v jeden moment byl otevřeni obchod ve výši 9,9 Lotu (normální pozice je 0,02 Lotu).

euro- bez omezeni max lotaz

 

Test č.2: Kapitál 10 000 USD / Základní pozice 0.02 / Riskujete až 100% účtu / Test od Ledna 2012

- jedná se o předchozí test, ale od roku 2012

grid_100_od_2012

Test č.3: Kapitál 10 000 USD / Základní pozice 0.02 / Riskujete až 10% účtu / Test od Ledna 2015

- Nyní si v AOS nastavíme to, co všichni chceme. Tedy že maximální riziko s otevřenými pozicemi bude max 10%. V momentě překročení hranice se pozice uzavře.

grid_10_od_2015

 

Můj názor: z testu č.3 vidíte, že pokud chcete držet rozumné propady a hlavně psychologii správce účtu, tak dané AOS dopadá špatně, stejně tak, jak většina Grid strategií. Ovšem určitě existují i zajímavé aos strategie na grid, jen to neni táhle a taky mnohé další, co jsou komerčně prodávané.

Jak vylepšují prodejci Grid strategie: Kromě schválně ukazovaných nekvalitních testů a bez reálního spreadu (psal jsem o tom v jiných článcích a pro testy jsem použil jen 99% kvalitu dat a spread 1.9), někteří prodejci v kodu upraví to, že AOS v testeru nebude obchodovat určité konkrétní dny. Tady je Vám jasné, že prodejce udělá testy jak v testu č.2 a zistí, které dny nastaly propady a pak v kodu dopíše, že ty určité dny se nebude obchodovat. Tím jednoduše pak se docíli toho, že ikdyž už AOS testujete v jakémkoliv testeru, tak historické propady nikdy neuvidíte. Proto zde radši zveřejním jen ex4, aby někoho nenapadlo dané AOS prodávat.

 

AOS je ke stažení zde: M. grid vždy vkládejte na M5 (Upozornění Všechny informace poskytované na tomto serveru jsou určeny výhradně ke studijním účelům. Neslouží jako investiční doporučení. Neni určeno pro obchodování)

Popisek k AOS (přeloženo přes translátor)

  • grid_size: EA bude používat tyto údaje tak, aby se vědět, kdy na místo nové objednávky
  • take_profit: systém Money Management bere to, minimum_lots a postup pro výpočet „Take Profit“ v dolarech
  • profit_lock: 0,5 (50%) na 0,9 (90%). To je zisk uzamčen, jakmile se dostanete vzít zisku.
  • min_lots: minimální pozemky pro vaše objednávky. EA bude min_lots jako minimální jednotka.
  • min_lots_increment: minimálně hodně přírůstek.
  • profit_mode: 1 normální, 2 Maximalizovat
  • account_risk: to je procento celkového účtu riskovali EA